Numer Ratunkowy w górach 601 100 300 lub 985

27.01-09.02.2020r.

Przedstawiamy dziennik zdarzeń za okres minionych dwóch tygodni ferii, przedstawione wydarzenia nie obejmują działalności na zabezpieczanych stacjach narciarskich.
29.01. Ratownicy z RSR Piwniczna zostali poproszeni o pomoc w transporcie chorej osoby z jednego z przysiółków do którego nie była w stanie dojechać zwykła karetka.
30.01. Po godzinie 15 Stacja Centralna GOPR Krynica zostaje zawiadomiona o urazie nogi u turysty na jednej ze ścieżek na górze Parkowej. Na miejsce wyjechał zespół ratowników którzy po zabezpieczeniu urazu przetransportowali poszkodowaną osobę do szpitala
W trakcie powrotu z działań Ratownicy przyjęli ponowne zgłoszenie o takim samym urazie, znów na Górze Parkowej. Podobnie jak poprzednio po zabezpieczeniu i udzieleniu pomocy przekazali poszkodowanego na szpital.
31.01. CPR zwrócił się z prośbą o przetransportowanie poszkodowanego narciarza do szpitala.
1.02. Ratownicy z CSR Krynica w godzinach wieczornych na stokach Jaworzyny Krynickiej poszukują dwóch narciarzy którzy, nie dotarli o określonym czasie w umówione miejsce i brak z Nimi kontaktu.
Goprowcy odnajdują kolejno najpierw jednego następnie drugiego poszukiwanego i w stanie ogólnym dobrym odwożą do doliny czarnego Potoku.
2.02. Złamania ręki doznał turysta na czarnym szlaku w okolicach Bacówki nad Wierchomlą.
Do zdarzenia zadysponowani zostają dyżurni ze Stacji Narciarskiej Wierchomla, którzy po dotarciu na miejsce wspólnie z ratownikami z RSR Piwniczna udzielają mężczyźnie pomocy i transportują do doliny.
4.02. W godzinach południowych pełniący służbę w RSR Piwniczna, zostają zadysponowani do przysiółka Magóry w celu pomocy 82-letniej mieszkance w urazem głowy.
Przed godziną 16 zostaliśmy poproszeni przez PSP Nowy Sącz o wsparcie działań w Wierchomli gdzie w jednym z domów doszło do zatrzymania krążenia u 60-letniego mężczyzny.
Na miejsce zadysponowani zostali ratownicy ze stacji narciarskiej Wierchomla, którzy mieli najbliżej do zdarzenia.
Niestety mimo wspólnych długich działań służb mężczyzny nie udało się uratować
5.02. Chwilę po godz. 7 rano zespół z RSR Piwniczna został zadysponowany do jednego z Przysiółków w celu pomocy w dotarciu pogotowiu do pacjenta.
6.02. Na trasie między Szczawnikiem a Bacówką nad Wierchomlą w czasie jazdy na sankach urazu ręki doznała młoda dziewczynka. Do zdarzenia wyjechał zespół ratowników z Krynicy, którzy po dotarciu zaopatrzyli złamaną rękę i przekazali poszkodowaną opiekunowi.
8.02. Wyprawa ratunkowa między Runkiem a Łabowską Halą o której pisaliśmy
Kilka minut po powrocie z akcji pod Łabowską Halą, ratownicy z Piwnicznej zostają zadysponowani do jednego z górskich przysiółków do osoby z cukrzycą.
Poszkodowany został przetransportowany i przekazany załodze Pogotowia.
9.02. Ok. godziny 18 dyżurny z CSR Krynica odebrał zgłoszenie od turysty który na nartach zabłądził w rejonie Jaworzyny Krynickiej. W teren gdzie może przebywać poszukiwany zostają zadysponowani ratownicy którzy zakończyli dyżur na SN Jaworzyna Krynicka oraz zespół z Centrali. Po ok 1 godzinie udaje się dotrzeć do poszukiwanego mężczyzny. Zostaje on najpierw skuterem śnieżnym następnie Land roverem przetransportowany do doliny Czarnego Potoku.

W wyniku ostatniego silnego wiatru dużym zagrożeniem na szlakach są połamane drzewa oraz gałęzie.
Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.