Numer Ratunkowy w górach 601 100 300 lub 985

6-12 Stycznia 2020r.

Za nami kolejny zimowy tydzień, w którym nie obeszło się bez interwencji w górach.

W środę 8 Stycznia, ratownicy pełniący służbę w RSR Piwniczna zostali poproszeni o transport chorego do karetki pogotowia z przysiółku Cichoniówka.
Tego samego dnia popołudniu dyżurni z CSR Krynica dostali wezwanie w rejon góry Jawor nad Wysową do turystki z problemami astmatycznymi. W trakcje ten interwencji pomogli Policjanci z Uścia Gorlickiego.
W piątek po godzinie 10 ratownicy z Piwnicznej zostali powiadomieni o mężczyźnie z podejrzeniem udaru w rejonie przyczółku Życzanów w Rytrze. Po dotarciu na miejsce i zabezpieczeniu poszkodowanego został on przekazany załodze Pogotowia Ratunkowego
O godzinie 12 Goprowcy z Krynicy wyruszyli na szlak prowadzący z góry Parkowej gdzie urazu kończyny dolnej doznała 74-letnia kobieta. Poszkodowana po zabezpieczeniu została przetransportowana w miejsce gdzie przekazano Ją zespołowi PRM
🚨W ten sam dzień, chwilę przed godziną 22 do CSR Krynica dociera zgłoszenie o zabłądzeniu dwóch osób w okolicach Wierchu nad Kamieniem. Osoby te informowały że wyszły z Łomnicy w kierunku Łabowskiej Hali, pobłądzili i nie są w stanie dotrzeć dalej o własnych siłach.
Do działań od razu zadysponowani zostali ratownicy od strony Piwnicznej oraz kolejny zespół od strony Wierchomli. Równocześnie powiadomieni zostali pozostali ratownicy którzy mogli wziąć udział w działaniach. W międzyczasie Zagubieni poinstruowani przez dyspozytora wysłali na aplikację Ratunek swoją lokalizację. Na szczęście pierwszym ratownikom od strony Piwnicznej udaje się dotrzeć do poszukiwanych. W dobrym stanie zdrowia, przemoczeni i mocno wystraszeni zostają doprowadzeni do miejsca gdzie udało się dojechać pojazdem na gąsienicach a następnie przetransportowani do Piwnicznej.
W dniu wczorajszym CPR zwrócił się z prośbą o przetransportowanie karetką narciarza który doznał kontuzji na stoku do szpitala w Krynicy.

Przypominamy numer ratunkowy w górach 985 oraz 601 100 300
📱Wybierając się w góry warto również mieć w telefonie aplikację Ratunek, która jak widać kolejny raz pomogła w ratowaniu ludzkiego życia.