Numer Ratunkowy w górach 601 100 300 lub 985
Deklaracja dostępności

Nowe karetki dla GOPR

Wczoraj tj. 24 kwietnia w Dolinie Będkowskiej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej odbyło się uroczyste przekazanie siedmiu nowych karetek górskich z których jedna trafi do Grupy Krynickiej, zakupionych przez GOPR - Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ze środków przekazanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach programu wsparcia sprzętowego naszego Pogotowia uruchomionego z okazji 70-lecia jego powstania (1952-2022). Było to największe jednorazowe przekazanie karetek górskich do służby w historii naszego Pogotowia.
Warto przypomnieć, że poza wspomnianymi karetkami nasze pogotowie w zeszłym roku zostało wzmocnione m.in. quadami (7 sztuk), skuterami śnieżnymi (7 sztuk), sprzętem medycznym (m.in. AED, kardiomonitory, urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej), sprzętem alpinistycznym, odbiornikami GPS oraz sprzętem osobistym dla ratowników, zarówno letnim, jak i zimowym. Łączna wartość wsparcia do około 9,7 miliona złotych.
Uroczystość została poprzedzona wyjazdowym posiedzeniem Parlamentarnego Zespołu ds. Ratownictwa Górskiego, podczas którego podsumowaliśmy dotychczasową współpracę oraz wskazaliśmy obszary, w których wskazane jest dalsza intensywne współdziałanie, dzięki któremu obszar polskich gór będzie jeszcze bardziej bezpieczny.
Zarówno w posiedzeniu, jak i w przekazaniu samochodów wziął również udział Pan Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski , który podkreślał znaczenie naszego Pogotowia dla zapewnienia bezpieczeństwa turystom i mieszkańcom południowej części Polski.
📷. Małopolski Urząd Wojewódzki / Jan Lorek